Близо 130 млн. лв. от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ в  подкрепа на българското образование. | eufunds 

линк към страницата на МОН

ПРОЕКТ BG05M20P001-2.015-0001

„УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ – 2“

2022-2023

по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020 г.“ 
 
Проект BG05M2ОP001-2.015-0001 „Ученически практики – 2“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. продължава и през 2022-2023 учебна година.
 На 29.12.2022г. ще стартира първата група ученици от 12 клас, които ще проведат допълнителни практики в реална работна среда. От месец февруари в ученическите практики   се включат и ученици от 8, 9 и 11 клас.
Фирми партньори по проекта са - „ПРИМА КОНСУЛТ“ ООД,  ЕТ„Николай Иванов - ЮНИОН" и „МИТАЛ 66” ЕООД.
Общо 19 ученика от ПТГ „Джон Атанасов” с наблюдаващи учители: инж.Теодора Никова, инж.Димитрина Атанасова и инж.Мариола Попова ще си партнират с местните работодатели, за подобряване на практическите умения в съответствие със специфичните нужди на пазара на труда.
 

 

ПРОЕКТ BG05M20P001-2.015-0001

„УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ – 2“

2021-2022

по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020 г.“ 

 

            Проект BG05M2ОP001-2.015-0001 „Ученически практики – 2“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. стартира на 01.02.2022г. В проекта участват тридесет ученика от IXа, Xаи ХIIаклас, от различни специалности на ПТГ „Джон Атанасов“. 

 

            Учениците провеждат практическото си обучение в подстанция „Пауталия“, подстанция „Кюстендил“, „ПРИМА КОНСУЛТ“ООД,  ЕТ„Николай Иванов - ЮНИОН", Цех за метални изделия „ХЕРА 66“ и "ХРИСТА СЕРВИЗ"ЕООД – гр.Кюстендил. Учениците са разпределени в девет групи с девет наставника.

           Наблюдаващи учители: инж.Теодора Никова, инж.Парашкева Ангелова, инж.Димитрина Атанасова и инж.Мариола Попова.



 ОБЯВА

ПТГДжон Атанасов участва в  проект ВG05M2ОP001-2.015-0001 „Ученически практики – 2“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката.

В дейност 2 са предвидени учебни часове в учебно тренировъчна фирма с продължителност от 8 учебни часа за всяка УТФ. Дейността е насочена към прилагането на иновативни и практически форми на обучение, помагащи на учениците да формират бизнес умения, лидерство и стратегии за успех, да се ориентират в реализацията си след завършването на обучението си по избраната професия.

Във връзка с реализиране на дейност 2 ПТГ „Джон Атанасов“

ОБЯВЯВА

Избор на представител от бизнеса и науката, който да провежда занятията по създаване и функциониране на учебно тренировъчна фирма.

Изискване – минимум две (2) години професионален опит.

Подаване на документи – в канцеларията на гимназията до 23.12.2021 г.

 


 

проект „УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ – 2“

 
линк към страницата на МОН обща информация за проекта
 
 
Обща информация за проекта
 
На 19.08.2021 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект BG05M2ОP001-2.015-0001 „Ученически практики – 2“ между Министерството на образованието и науката - конкретен бенефициент, и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ - управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент - Министерството на образованието и науката (МОН).
Проектът цели повишаване качеството на професионалното образование и обучение, съобразно потребностите на икономиката и промените на пазара на труда. Подобряването на съответствие на професионалното образование на изискванията на бизнеса и улесняването на прехода от образование към заетост е заложена в Стратегия „Европа 2020“ и в Националната програма за развитие: България 2020. Проектът продължава политиката в професионалното образование, насочена към осъществяване на връзка между образованието и бизнеса, започнала по ОП РЧР 2007-2013 с проект „Ученически практики“ и продължила по настоящата оперативна програма с проект „Ученически практики – Фаза 1“.
Проектът е на обща стойност 10 553 013,00 лева и се финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Продължителността на проекта е 29 месеца.
Основна цел
Повишаване на ефективността от партньорствата между училищата, осъществяващи професионална подготовка и работодателите за подобряване на практическите умения на учениците в съответствие със специфичните нужди на пазара на труда.
Специфичните цели на проекта са насочени към:
  • Осигуряване на допълнителни възможности за достъп до практическо обучение за подобряване уменията на учениците за работа в реална работна среда;
  • Подобряване на взаимодействието на училището с научните и бизнес среди чрез привличане на техни представители и прилагане на съвременни практически методи на обучение за укрепване в системата на професионалното образование и обучение и връзката с пазара на труда.
Териториален обхват и финансови източници
Дейностите по проекта ще се реализират на територията на Република България. Финансирането на дейностите по проекта е от Европейския социален фонд (ЕСФ).
Допустими дейности
Дейност 1. Подкрепа за практическото обучение на учениците, навършили 16 години от училищата, осъществяващи професионална подготовка чрез допълнителни практики в реална работна среда
Дейност 2. Подкрепа за създаване и функциониране на учебно-тренировъчни и/или други съществуващи в професионалното образование форми на учебни или тренировъчни фирми, вкл. учебни компании в първи и/или втори гимназиален етап

Представители на целевата група
Допустимите целеви групи по проекта са:
  • Ученици от професионални гимназии и училища с паралелки за професионална подготовка, които осигуряват професионално образование и обучение за придобиване на степен на професионална квалификация по професии от Списъка на професиите за професионално образование и обучение (СППОО), с изключение на институциите по чл. 18, т. 3-7 от Закон за професионалното образование и обучение (ЗПОО).
  • Учители по професионална подготовка в системата на средното професионално образование и обучение;
  • Наставници от организациите-работодатели;
  • Представители на бизнеса и науката
Заложени индикатори за изпълнение:
  • Ученици, участващи в дейности по практическо обучение в реална работна среда - 11 649;
  • Ученици участващи в дейности по практическо обучение, в подкрепа на професионалното образование в направления от приоритетно значение за икономиката - 2 523;
  • Учители по професионална подготовка в системата на средното професионално образование и обучение - 172;
  • Създадени учебно-тренировъчни фирми (УТФ) – 344;
  • Представители от бизнеса и науката, привлечени при провеждането на практически обучения за създаване и функциониране на УТФ - 172;
  • Училища, осъществяващи професионална подготовка, участвали в дейности по операцията - 300;
  • Дял на завършилите ученици, преминали ученическа практика в реална работна среда по проекта, които са започнали работа до 6 месеца след завършването си, спрямо завършили ПОО ученици – 12%;
  • Степен на удовлетвореност на учениците, преминали ученическа практика, от придобитите знания и умения и на учителите, привлечените представители от бизнеса и науката, работодателите от придобитите знания и уменията на учениците, преминали ученическа практика.
Заложено е минимум 50% от създадените учебно-тренировъчни фирми (УТФ) да поканят представители от бизнеса и науката за обучение.

 

 

: Проект "Ученически практики-2"